Łamio konstytucjem. I prawo.

 

//platform.twitter.com/widgets.js

 

Słyszę już od jakiegoś czasu (od roku chyba) w różnych telewizjach powtarzane jak mantrę, odezwę do narodu, komunikat, zapewnienie takie, czy też może hasło wyborcze jakieś takie, oznajmujące, że niby PiS i / lub Prezydent Andrzej Duda “łamią Konstytucję”, a niekiedy wymiennie, że niby “łamią prawo”.

Ale szczegółowo się nie uzasadnia tej odważnej tezy, a diabeł tkwi w szczegółach, bo  jakby tak totalnie łamali, mając przecież przy tym jednak władzę, to by chyba już połamali tę konstytucję i / lub prawo całkowicie c’nie. A nie wydaje mi się, żeby Konstytucja była już złamana albo prawo. Muszą zatem jakoś w szczegółach zapewne łamać i wybiórczo, jeśli oczywiście prawdą jest, że łamią.

 

I tak np.:

złamano konstytucję, w której jest napisane, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne

https://twitter.com/DWielowieyska/status/804984894506074112

image

Ubolewam, że prezydent, dr nauk prawnych, wprowadza opinię publiczną w błąd. To prezydent i premier od roku uporczywie łamią Konstytucję.

https://twitter.com/bbudka/status/805392596843556864

image

Niemiecki dziennik: Polski rząd łamie prawo. Europa zdumiewająco cicha, czas się przebudzić

http://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/507919,sueddeutsche-zeitung-polski-rzad-lamie-prawo.html

I nie tylko łamie, ale zamierza łamać trwale – ujawnia były wiceprezes PiS.

– PiS ma świadomość, że TK ma rację i jest w prawie. Rząd to prawo łamie. Prezydent to prawo łamie. I widać, że będą to robić trwale – powiedział Zalewski. – PiS może (…) zmieniać ustawę o TK pod warunkiem, że robi to zgodnie z konstytucją. Dzisiaj robi to łamiąc polską konstytucję – dodał. Według Zalewskiego obecnie „z jednej strony mamy Brexit”, a z drugiej KE i Rada Europejska niedługo potwierdzą, że w Polsce istnieje „wyraźne niebezpieczeństwo poważnego naruszenia praworządności w Polsce”. – Jest kraj, który nie przystaje do warunków wspólnego rynku i tym krajem jest Polska. To będzie miało bardzo poważne konsekwencje polityczne, ponieważ tak naprawdę wyklucza nas ze wszystkich poważnych rozmów dotyczących przyszłości UE. Z kimś, kto nie przystaje, nie rozmawia się – wyjaśnił Zalewski. (http://www.tvn24.pl)

Ale za to Prof. Jan Zimmermann* z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazuje 3:

Prezydent Andrzej Duda jako absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i mój wychowanek nie powinien łamać konstytucji. Jest mi z tego powodu przykro.

W którym momencie według pana prezydent złamał prawo?
– Ostatnio aż trzykrotnie. Ułaskawiając Mariusza Kamińskiego przed zapadnięciem prawomocnego wyroku w tej sprawie. Nie powołując trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego w poprzedniej kadencji parlamentu. I naprędce powołując sędziów tegoż Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm tej kadencji.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75398,19290058,prof-zimermann-ubolewam-ze-moj-wychowanek-prezydent-duda.html#ixzz4RtKOA8qk

I to już jakiś konkret. Bezczelny, co prawda i bez uzasadnienia, ale jednak.

Odnośnie ułaskawienia M. Kamińskiego to mianowicie

art. 139 konst. RP nie określa czy wyrok musi być prawomocny bądź nie

https://twitter.com/Kris_Hare/status/805434121979920384

Art. 139. Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Co do powoływania sędziów przez prezydenta, to chyba panu prof. chodzi o przyjęcie ślubowania i tu nie będę wskazywał obowiązujących aktów prawnych, bo aż nie przystoi. Ponadto mi się nie chce. Niech se pogadajo profesory https://www.youtube.com/watch?v=2BAf8DNbipM

Informacje o piotrstr

Tweet to @TwitterDev//platform.twitter.com/widgets.js
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s